کویر مصر

مرتب سازی بر اساس

کویر مصر، نام یکی از روستاهای کوچک شهرستان خور در استان اصفهان می باشد که در شمال شهرستان خور و در فاصله 60 کیلومتری از آن واقع شده و دهستان جندق در غرب این روستا و در فاصله 45 کیلومتری از آن قرار دارد.

به گفته محلی ها، بنیاد این روستا حدود صد سال پیش توسط یک چوپان سرمایه دار به نام یوسف گذاشته شد. در آن زمان به این روستا «مزرعه یوسف» می گفتند. چندی بعد روستا دچار بی آبی و خشکسالی شد و یوسف با استفاده از موتورهای دیزلی انگلیسی، چند چاه عمیق حفر کرد و بار دیگر روستا را آباد کرد.

یوسف از مردم خواست به خاطر نامش و اتفاق هایی که برای حضرت یوسف در مصر افتاده، نام این روستا را به مصر تغییر دهند. مردم هم به خاطر احترام زیادی که به یوسف قائل بودند، این پیشنهاد او را پذیرفتند.

یوسف پیش بینی می کرد که این روستا به زودی معروف می شود و گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند به همین دلیل درخواست کرد تا در وسط روستا خیابان عریضی به طول 500 متر احداث کنند.

سقف های گنبدی شکل و دیوار های کاه گلی، صحنه ای زیبا از یک روستای کویری را به نمایش می گذارد. با کمی فاصله گرفتن از روستا، شن های طلایی رنگ در پهنه بیکران کویر خودنمایی می کنند. وقتی هرچه نگاه می کنی، چیزی جز شن های یکدست در اطرافت نمیبینی، غرق در سکوت کویر میشوی و دلت می خواهد با پای برهنه، ساعت ها در کویر قدم بزنی.

آب و هوای کویر مصر گرم و خشک است. هوا در تابستان بسیار داغ و طاقت فرسا است و خطر نیش زدگی حیواناتی مثل عقرب و رطیل نیز افزایش می یابد. بهترین زمان برای سفر به این منطقه در نیمه دوم سال است که قدری از گرمی هوا کاسته شده است.

شب های کویر مصر فوق العاده است، جایی که بی هیچ هیاهویی می توانی نظاره گر آسمانی صاف و پرستاره باشی که در هر نقطه از آن ستاره ای چشمک میزند و اینقدر نزدیک است که گویی آسمان به زمین رسیده است.

پیاده روی در کویر مصر و راه رفتن با پای برهنه بر روی شن های نرم و داغ، یکی دیگر از لذت های وصف ناشدنی کویر است. برای تماشای بهتر کویر، از تپه های شنی بالا بروید تا بهتر بتوانید نظاره گر مناظر اطراف باشید. بهتر است بدانید که برای پیاده روی در کویر به سه برابر انرژی بیشتر نسبت به پیاده روی در زمین عادی نیاز دارید.

در کویر مصر و در فاصله ای نه چندان دور از روستا، امکانات تفریحی زیادی وجود دارد که مختص خطه کویر است. شترسواری، آفرود، سند بوردینگ، موتور چهارچرخ، دوچرخه سواری، سافاری و … تنها بخشی از این تفریحات است.

اگر از روستای مصر به سمت شمال حرکت کنیم، قبل از رسیدن به روستای فرحزاد، به نیزار زیبایی می رسیم که با نی هایی به بلندی چهار متر پوشیده شده است. این نیزار محل استراحت و چراگاه حیواناتی است که در کویر زندگی می کنند.

در فاصله سه کیلومتری از روستای مصر، روستای فرحزاد قرار دارد. روستای زیبایی پوشیده از گیاهان کویری که تنها سه خانوار در آن زندگی می کنند. در این روستا یک اقامتگاه چند اتاقه وجود دارد که مشهور به خانه طباطبایی است و می تواند حدود یکصد نفر را در خود جای دهد.

در شمال روستای مصر و بعد از روستای فرحزاد یک دو راهی وجود دارد. راهی که سمت شمال می رود به چال سلکنون و راهی که سمت شمال شرقی می رود به دریاچه نمک سلکنون، تخت عباس، تخت عروس و تخت شور می رسد.

چال سلکنون، فرو رفتگی های زیبایی هستند که در اثر سیل به وجود آمده اند و به وسیله تپه های ماسه ای محصور شده اند. در قسمت داخلی چال سلکنون، باتلاق کوچکی وجود دارد و اطراف آن دیوارهایی با شیب ملایم و از جنس سنگریزه قرار دارد. سیلی که در سال 1355 در روستای مصر آمد، چال سلکنون را به وجود آورد. علت نامگذاری چال سلکنون هم به همین دلیل است که به معنای «سیل کنون» است.

در غرب دریاچه سلکنون، تخت محمدرضایی کویر مصر قرار دارد که زمینی با سنگ های ریز و بسیار مسطح است و در قدیم این مکان برای مسیریابی علامت گذاری می شده است.

درست یک تپه بعد از چال سلکنون، تخت عباسی قرار دارد که مرتفع ترین مکان در کویر مصر می باشد و در قدیم برای جهت یابی و دیده بانی از آن استفاده می شده است. به علت قلیایی بودن خاک این منطقه، گیاهی در آن رشد نمی کند. برای رفتن به این منطقه حتما باید از خودروهای چهار دیفرانسیل استفاده کنید.

در نزدیکی کویر مصر و در فاصله پنجاه کیلومتری از خور، دریاچه نمک خور قرار گرفته است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. دریاچه ای نمکی که با اشکال هندسی زیبا به رنگ سیاه و سفید تزیین شده است. لازم به ذکر است این دریاچه بزرگترین ذخیره نمک کشور به شمار می رود.

در مسیر روستای مصر به سمت روستای امیرآباد، بیابان ریگ کله قرار گرفته است که از سیل شدید سال 1355، پدید آمده است. شما می توانید در این بیابان نظاره گر تپه های شنی با ارتفاع یکصد تا سیصد متر باشید و حتی از بعضی از آن ها بالا بروید.

تخت عروس کویر مصر یکی از جذاب ترین مکان های کویری خاورمیانه است که با زیباترین گونه های گیاهان بیابانی تزیین شده است و در فاصله 12 کیلومتری از روستای مصر قرار دارد. برای بازدید از این مکان نیاز است که تجهیزات لازم و خودروی مناسب همراه داشته باشید.

تنگه رودخانه نمک کویر مصر در نزدیکی تخت عروس واقع شده است. این تنگه در اثر سیل نابودگر سال 1355 پدید آمده است. سرتاسر این تنگه مدور را نمک فرا گرفته و در زمان بارندگی این تنگه از آب پر می شود. توجه داشته باشید که مارهای سمی و عقرب های خطرناکی در این منطقه زندگی می کنند.

از دیگر دیدنی های کویر مصر می توان تل خاکستری کویر مصر، کویر صاف باقر دزدو، گله ریگ سرگردانی مصر و روستای گرمه را نام برد.

برای اقامت در کویر می توانید کمپ برپا کنید که لازم است حتما تجهیزات کافی اعم از چادر مسافرتی، کیسه خواب، لباس گرم مناسب، آتش افروز و سوخت کافی، غذای سبک و کم حجم، تعدادی کنسرو، آب آشامیدنی و جعبه کمک های اولیه را به همراه داشته باشید. همچنین می توانید از منازلی که روستاییان آن منطقه در اختیار شما قرار می دهند برای اقامت استفاده کنید.

جستجوی تورهای ایرانگردی


تورهای همه روزه
تورهای طبیعت گردی

GDPR