تورهای خوزستان

سفر به جزیره خاک های رنگی

مرتب سازی بر اساس

تور خوزستان و لرستان

از1,450,000 تومان
0

شهر خوزستان

تور خوزستان یکی از جذاب ترین و کمیاب ترین تورها در ایران می باشد

استان خوزستان از فرهنگ و تمدنی بسیار غنی برخوردار بوده و قدمت آن به بیش از شش هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد. استان خوزستان از 27 شهرستان تشکیل شده و اهواز مرکز این استان به شمار می رود. این استان در حدود ۶۴,۰۵۷ کیلومتر مربع مساحت داشته و جمعیتی بالغ بر ۴,۵۳۱,۷۲۰ نفر را در خود جای داده است. استان خوزستان از سمت غرب با کشور عراق، از سمت جنوب با استان بوشهر و دریای خلیج فارس، از سمت شرق و جنوب شرقی با کهگیلویه و بویراحمد و از سمت شمال غربی با استان ایلام هم مرز می باشد.

شهرستان های استان خوزستان عبارتند از: مسجد سلیمان، شوشتر، شوش، دزفول، رامهرمز، هویزه، خرمشهر، بهبهان، هندیجان، بندر ماهشهر، ایذه، اندیمشک، امیدیه و آبادان. بیشتر از نdمی از جمعیت استان خوزستان از نژاد عرب بوده و مابقی را نژادهای لر، بختیاری و سایر نژادهای فارس تشکیل می دهند.

اولین کارخانه بافندگی و ریسندگی در سال 1309 در شهر اهواز به بهره برداری رسید. کارخانه جات لوله سازی، تولید محصولات فولادی و آهنی، فولادسازی و ذوب از دیگر صنایع استان خوزستان می باشد. رود کارون بزرگترین و پرآب ترین رود ایران می باشد که در شهر اهواز واقع شده است. این رود از زمان هخامنشیان تنها رود قابل کشتی رانی ایران بوده است.

جالب است بدانید اولین پل معلق ایران در سال 1315 در شهر اهواز  و بر روی رودخانه کارون ساخته شد. این پل که امروزه به پل سفید اهواز مشهور شده است، مهم ترین نماد استان خوزستان محسوب می شود. لغت خوزستان از کلمه «خوز» گرفته شده و اشاره به قوم خوزی ها دارد. خوزی ها اولین ساکنین استان خوزستان بودند. خوز به معنای شکر می باشد و این نام از آن جهت بر روی خوزستان گذاشته شد که مرغوب ترین نوع نیشکر در این استان برداشت می شود.

استان خوزستان از منابع نفتی  و گازی فراوانی برخوردار می باشد که قریب به 80 سال است که این منابع کشف شده و از آن ها بهره برداری می شود. از مهم ترین حوزه های نفتی این استان می توان به پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی ماهشهر و پالایشگاه آبادان اشاره کرد. اولین چاه نفت جهان در شهر مسجد سلیمان خوزستان حفر شده است. قبل جنگ بین ایران و عراق، پالایشگاه آبادان، بزرگترین پالایشگاه دنیا محسوب می شده است.

یکی از زیبایی های استان خوزستان، لباس محلی آن ها می باشد که به دو صورت عربی و لری دیده می شود. لباس زنان عرب از چادر، بوشیه، ثوب، الباس، نفنوف، عصابه، چلاب، شیله و لباس مردان عرب از دشداشه، عقال، چفیه و خاچیه تشکیل شده است. لباس زنان لر از لچک، می نا، تیگ بند، پیراهن، زیر پیراهن، تنبان قری و لباس مردان لر از کلاه نمدی، چوقا و شلوار دبیت تشکیل شده است.

مردم خوزستان به زبان های فارسی، عربی، بختیاری و لری صحبت می کنند. حدود 33% از ساکنین استان خوزستان عرب زبان هستند.

مثلث طلایی گردشگری خوزستان شامل سه اثر تاریخی تپه تاریخی شوش، معبد چغازنبیل و آسیاب های آبی شوشتر می شود. این سه اثر در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده و نشان از سه امپراطوری بزرگ ایران دارد.

دانستنی های مهم شهر خوزستان

موقعیت: جنوب غربی ایران، در کرانه خلیج فارس

زبان: فارسی با گویش جنوبی

پول رایج: ریال

دین: اسلام

کد کشور: 0098

آب و هوای شهر خوزستان

آب و هوای غالب: نیمه بیابانی و استپ گرم

استان خوزستان به دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تقسیم می شود. قسمت شمال و شرق استان خوزستان دارای اقلیم کوهستانی می باشد. اقلیم جلگه ای آن از بهبهان، رامهرمز، مسجد سلیمان، دزفول شروع شده و تا اروند رود و کرانه های خلیج فارس ادامه می یابد.

در شهرهای شوشتر، رامهرمز، بهبهان، نواحی جنوب دزفول، دشت آزادگان، جنوب اهواز، هندیجان، ماهشهر و آبادان هوای نیمه بیابانی حاکم می باشد.

در شمال اهواز، شمال دزفول و قسمت هایی از شوشتر و رامهرمز، آب و هوای استپ حاکم می باشد.

این استان از سمت شمال و شرق توسط رشته کوه های زاگرس و از سمت جنوب با آب های خلیج فارس احاطه شده است. کارون بزرگترین رود ایران می باشد که از میان این استان عبور کرده است. از دیگر رودهای این استان می توان به رود کرخه، رود زهره هندیجان، رود جراحی و رودخانه دز اشاره کرد.

استان خوزستان از تحت تاًثیر سه نوع باد قرار می گیرد. اولین باد، جریان هوای سردی است که از سمت کوهستان ها به این استان می وزد. دومین باد جریان هوای گرم و شرجی است که از سمت خلیج فارس آمده و به سمت قسمت های جلگه ای خوزستان می رود. سومین باد که به بادهای عربستان نیز مشهور است از سمت عربستان آمده و با خاک و شن و رطوبت همراه است.

تور خوزستان

تور خوزستان یک سفر جالب و به یاد ماندنی به پایتخت زمستانی هخامنشیان می باشد. در این از جاذبه های تاریخی و باستانی بی شماری دیدن می کنید که تعداد بسیاری از آن ها نیز در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در سفر با تور مزایای زیادی نسبت به سفر شخصی نسیب شما می شود. در سفر با تور شخصی به شما راه را نشان می دهد و جاذبه های تاریخی و توریستی آن منطقه را به طور کامل به شما معرفی می کند. همچنین تور بلیط رفت و آمد و مکان اقامت مناسبی را برای شما رزرو می کند. در سفر با تور شما می توانید در بسیاری از موارد از تخفیف های گروهی استفاده کنید. همچنین تور از شما پشتیبانی کرده و آسایش و امنیت بهتری را برای شما فراهم می آورد.

تور زمینی خوزستان با اتوبوس

تور زمینی خوزستان با اتوبوس یکی از راه های آسان و مقرون به صرفه برای سفر به خوزستان است. در این سفر شما از دشت و کویرهای متعددی عبور می کند و از تماشای مناظر اطراف لذت می برید. همچنین فرصت آشنایی با دوستان جدید برای شما فرهم می شود.تور زمینی خوزستان با اتوبوس از ترمینال جنوب آغاز می شود. مدت زمان تقریبی سفر با اتوبوس از تهران به مقصد اهواز حدود 10 ساعت می باشد.

تور زمینی خوزستان با قطار

تور زمینی خوزستان با قطار یکی از امن ترین و راحت ترین راه های سفر به استان خوزستان می باشد. در سفر با قطار دیگر لازم نیست نگران تصادفات، شرایط جوی، کمبود سوخت و … باشید. در سفر با قطار به راحتی می توانید استراحت کنید، غذا بخورید و یا حتی با دوستانتان هم صحبت شوید.

روزانه تقریباً 18 قطار از تهران به مقصد اهواز حرکت می کند. زمان تقریبی سفر با قطار معمولی از تهران به مقصد اهواز حدود 15 ساعت می باشد.

تور خوزستان با هواپیما

مسافت بسیار زیاد و خسته کننده تهران تا خوزستان، حوادث بین راه، شرایط جوی و … سبب شده است که بسیاری هواپیما را برای سفر به این شهر  انتخاب کنند. مسیر هوایی تهران تا خوزستان حدود یک ساعت و یازده دقیقه به طوال می انجامد.

استان خوزستان دارای هفت فرودگاه به نام های مسجد سلیمان، ماهشهر، گچساران، دزفول، بهبهان، فرودگاه بین المللی اهواز و فرودگاه بین المللی آبادان می باشد.

بهترین زمان سفر به شهر خوزستان

در نیمه نخست سال، آب و هوای خوزستان بسیار گرم و تا حدی شرجی می باشد. با شروع فصل پاییز قدری از گرمی هوا کاسته شده و در زمستان تا حد بسیار کمی سرد می باشد. بهترین زمان سفر به این استان فصل پاییز و زمستان می باشد. در تعطیلات نوروز این استان به شلوغ ترین و پر ازدحام ترین زمان خود می رسد.

هتل های شهر خوزستان

در استان خوزستان، هتل های متنوع بسیاری وجود دارد. شما می توانید برای اقامت در خوزستان از هتل های داخل شهر، خانه مسافر، مهمان پذیر، اقامتگاه سنتی و هتل آپارتمان استفاده کنید و یا در پلاژهای لب دریا ساکن شوید.

از لوکس ترین و شیک ترین هتل های خوزستان می توان به هتل پارس اهواز و هتل پارس کاروانسرا اشاره کرد.

جاذبه های توریستی شهر خوزستان

رود کارون، بازار کاوه، بنای معین التجار، پل سفید اهواز، بازار عبدالحمید، دانشگاه سه گوش، کلیسای سورت مسروپ، زیگورات چغازنبیل، آبشار شوی دزفول، شیرهای سنگی، موزه هنرهای معاصر ،سازه های آبی شوشتر، مسجد رنگونی ها در آبادان، دریاچه سد دز، آرامگاه دانیال نبی، موزه جنگ خرمشهر، تالاب بزرگ هویزه، کاخ آپادانای داریوش، آتشکده سرمسجد، پل دزفول، آسیاب های شوشتر، قلعه شوش، تالاب شادگان، پارک آبی اهواز، اشکفت سلمان، دشت سوسن، رودخانه کرخه.

محبوب ترین غذاهای شهر خوزستان

آش غلغل، ماهی تنوری صبور، پوکورا، نافله، قلیه ماهی، قلیه میگو، قلیه تخم مرغ، صندلی سلطان، اشکنه اوپیوزی، حمیس توله، برشک، کوکوی پوکورا، شله نوروزانی، شوربا، آش ارده، کبه عراقی.

سوغات شهر خوزستان

جاجیم، نمد، فرش، حصیر بافی، سجاده بافی، خراطی، گبه.

کلوچه محلی، خرما، مرکبات، حلوا شکری، کلیچه.

جستجوی تورهای ایرانگردی


تورهای همه روزه
تورهای طبیعت گردی

GDPR