کوه های آلاداغ لار

کوه های آلاداغ لار

جاده تبریز – زنجان یکی از مسیرهای پر ترددی است که اکثرا مردم از آن برای رفتن به شهرهای دیگر استفاده می کنند. در کناره های این جاده تعدادی از قشنگترین مناظر و چشم اندازهای طبیعی قرار گرفته اند که متاسفانه بیشتر گردشگران به سادگی از کنار آن ها رد شده و بی توجه می باشند.

یکی از این شگفتی ها را می توانیم هنگام عبور از شهر زنجان به طرف شهرستان ماهنشان از فاصله ای دور ببینیم. در این منطقه زنجیره ای از کوه های عجیبی به چشم می خورد، که گویا هنرمندی هر یک از آن ها را با رنگ های مسی، قرمز، سبز، نارنجی و زرد رنگ آمیزی کرده است. این رشته کوه ها هیچ شباهتی به دیگر کوه ها و تپه هایی که در اطراف شهر ها واقع شده اند ندارند. چنین منظره ای را تنها در کارت های پستال میتوانید ببینید. هر چقدر که بیشتر به آن ها نزدیک شوید حس خواهید کرد که گویا به سیاره ای دیگر قدم گذاشته اید.

جالب است بدانید، هم نام با کوه های آلاداغ لار، در ترکیه هم می توانیم چنین رشته کوهی را پیدا کنیم.

این کوه ها رنگارنگ چگونه به وجود آمده اند؟

به احتمال زیاد با دیدن کوه های آلاداغ لار دو پرسش ذهن شما را درگیر خواهد کرد: چه چیزی باعث شده تا این کوه ها رنگی باشند؟

جالب است بدانید این کوه های رنگارنگ در چند مکان دیگر در دنیا، مانند ژئوپارک ملی Zhangye در چین، رشته کوه Hornocal در آرژانتین و کوههای Ausangate در پرو وجود دارند. در واقع تمامی آن ها با فعالیت های شیمیایی و توسط مادر طبیعت به وجود آمده اند.

امروزه بر اساس تحقیقات زمین شناسی که در مورد ژئوپارک ملی Zhangye در چین انجام شده بود، چگونگی ساختار این کوه ها مشخص شده است. بر اساس تحقیقات آن ها، چنین کوه های رنگارنگی در طی میلیون ها سال به وجود می آیند. با گذر سال ها مواد معدنی و سنگ های ماسه ای رسوب کرده و سخت به هم فشرده شده اند. همین اتفاق احتمالاً راجع به کوه های آلاداغ لار هم صدق می کند.

موقیت جغرافیایی کوه های آلاداغ لار

رشته کوه های رنگین کمانی آلاداغ لار در شمال غربی ایران و در 25 کیلومتری شمال شرقی تبریز، در جایی بین اهر و خواجه قرار گرفته اند. اگر از جاده اهر – تبریز برای دیدن این کوه ها بگذرید، به تدریج متوجه خواهید شد که هر چقدر به جلو حرکت میکنید رنگ منظره های کنار جاده عوض شده و مرحله به مرحله شروع به تغییر می کنند. خود کوه ها هم هنگامی که از شهر تبریز بگذرید، در مقابل شما ظاهر شده و چشمتان را خیره خواهند کرد. فاصله تبریز تا این کوه ها تقریبا دو ساعت میباشد.

اگر از تهران برای دیدن کوه های آلاداغ لار راهی می شوید، باید حدود 630 کیلومتر رانندگی کرده و از طریق سه جاده ی قزوین – زنجان، زنجان – تبریز و جاده تبریز – اهر خود را به این کوه های زیبا برسانید. در این منطقه تنها کوه ها هستند که بچشم می خورند. می توانید از آن ها بالا رفته و از دیدن مناظر اطراف حیرت زده شوید.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR