کال جنی طبس

کال جنی طبس

کال جنی دره ای بسیار حیرت انگیز و خوفناک است که در میان مردم به دره جن ها معروف شده است. این دره در استان خراسان جنوبی، در فاصله 35 کیلومتری از شمال شهر طبس و در جوار روستای ازمیغان قرار گرفته است.

منظور از کال، مسیر یا دره ای است که به وسیله جریان آب یا سیلاب ها ایجاد شده است.

کال جنی دره ای 16 کیلومتری بوده و دارای یک دره اصلی و چند دره فرعی می باشد. دره اصلی از نخلستان شروع شده و به روستای ازمیغان می رسد. در دره اصلی آبی جریان دارد که از چشمه ازمیغان سرچشمه می گیرد و سر راهش گیاهان زیادی را سیراب کرده و در نهایت به قنات می ریزد.

کال جنی فضایی متفاوت و پر آب و گیاه در قلب کویر می باشد. دیواره های بسیار بلند و پرشیب و همچنین تونل ها، حفره ها، آبشار ها و خانه هایی به نام گبر در دل دیوارها، این دره را تبدیل به مکانی بسیار جالب و زیبا نزد گردشگران کرده است.

کال جنی

اکثر تونل ها و گبرهای این دره به دست بشر و در زمان ساسانیان ساخته شده و حاکی از آن است که در آن زمان زندگی در کال جنی جریان داشته است.

در کال جنی در اثر باد و باران و فرسایش خاک طی هزاران سال، رسوبات، نقش و نگارها و اشکالی به ظاهر عجیب و ترسناک پدید آمده است و از آنجا که در گذشته های دور دلیل ایجاد این اشکال را نمی دانستند، آن را به جن ها نسبت می دادند.

کال جنی

همچنین حرکت باد میان تونل ها و دیوارهای کال جنی، صدای وحشتناک و عجیب تولید کرده و به خرافه های این دره حیرت آور افزوده است.

از آنجا که طبس شهری گرمسیری محسوب می شود. بهترین زمان سفر به این شهر و بازدید از این دره در فصول سرد سال می باشد که این مکان دارای گرمای مطلوبی است.

کال جنی

کال جنی در سال 1396 به ثبت آثار طبیعی ملی ایران رسیده است.

 

 

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR