کاخ باغچه جوق

کاخ باغچه جوق

در گذشته ای نه چندان دور نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان، حکمرانان و دیگر افرادی که در راس قدرت قرار داشتند برای خود قصرها و عمارت های باشکوهی تدارک دیده و در آن ها ساکن می شدند. اقبال ‌السلطنه ماکویی پسر تیمور پاشا خان نیز از همین افرادی است که در میانه های حکومت سلسله قاجار به اوج قدرت خود رسیده و به مقام حکمرانی ماکو منصوب شد.

با دستور تیمور پاشا خان کاخی مجلل و باشکوه در فاصله هفت کیلومتری ماکو، در روستایی بنام باغچه جوق ساخته شد. بعد از مرگ وی نیز پسرش اقبال السلطنه ساخت کاخ را تکمیل کرده و در آن سکن شد. از قدمت کاخ باغچه جوق تا امروز بیش از 150 سال گذشته و به یکی از برترین مکان هایی تبدیل شده که مسافران برای دیدن آن راهی روستای باغچه چوق می شوند. دور تا دور این عمارت را باغ ها و بوستان های سرسبزی احاطه کرده است، به طوریکه وسعت کاخ به اضافه محوطه اطرافش تقریبا به یازده هکتار می رسد.

اما خود عمارت دارای دو طبقه بوده و از مساحتی بیش از 2500 متر برخوردار می باشد. هم دکوراسیون و فضای داخل آن و هم نمای بیرونی ساختمان آن، معماری بسیار جذاب و هنرمندانه ای دارد. امروزه این کاخ به موزه ای تبدیل شده که تمامی وسایل و آثار بجامانده از اقبال السلطنه را به نمایش عموم می گذارد.

معماری باشکوه کاخ باغچه جوق

در ساخت کاخ باغچه جوق از تکنیک های معماری گوناگونی استفاده شده است و ساختمانی به شکل کاملا قرینه می باشد. اکثر نقاط آن را با سبک ایرانی دوره قاجار ساخته و در برخی قسمت های آن نیز می توان تکنیک های معماری اروپایی را مشاهده کرد.

آن بخش هایی از کاخ که مربوط به معماری ایرانی می شوند، با دقت و ظرافت ویژه ای از نقاشی هایی از قبیل طبیعت و مردمانی با پوشش دوران قاجار تزئین شده اند. به قسمت اروپایی هم که نگاهی بیاندازیم با کاغذ دیواری های منقشی از گل و بلبل رو به رو خواهیم شد که مربوط به تکنیک های زیباسازی خانه های اروپایی در قرن نوزدهم می باشند. همچنین در نمایی بیرونی کاخ هم چندین مجسمه و تندیس بزرگ وجود دارد که در باشکوه تر شدن هر چه بیشترش نقش پر رنگی را ایفا کرده است.

مجلل ترین اتاق عمارت باغچه جوق، تالار بزرگی بنام تالار آیینه ها میباشد. دیواره های این اتاق با دقتی باور نکردنی با هزاران آیینه تزئین شده و حقیقتا جلوه ای بینظیر دارد. در اواخر دوران قاجار، سردار ماکو، بیشتر مراسمات و مهمانی های خود را در اتاق آیینه ها برگزار می کرد.

از تالار آیینه ها که بگذریم به اتاق نهارخوری بزرگی خواهیم رسید که اگرچه نسبت به تالار آیینه ها از تزئینات بسیار متفاوتی برخوردار است اما همان قدر زیبا و تماشایی است.

موزه عمارت باغچه جوق

عمارت باغچه جوق همانند صد و پنجاه سال پیش، دست نخورده و بدون هیچ تغییری باقی مانده است تا گردشگران را با طرز زندگی افراد قدرتمند و ثروتمند سال های پیش آشنا کند.

بازدید کنندگانی که وارد این کاخ میشوند می توانند بسیاری از اشیاء گران قیمت قاجاری را ببینند. پرده های سلطنتی، مبلمان رنگارنگ لهستانی، لوازم شخصی و اسناد و مدارک سردار ماکو از جمله این وسایل می باشد.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR