چشمه رنگی گراوان

چشمه رنگی گراوان

چشمه رنگی گراوان یکی از جاذبه های شگفت انگیز شهرستان سردشت می باشد. آن را می توانید حین قدم زدن در میان دشتی سرسبز در روستایی دور افتاده بنام کانی گویز پیدا کنید. این روستا در فاصله ی کمی با شهرستان ربط قرار گرفته و حقیقتا مانند نگینی سبز در استان آذربایجان غربی می درخشد.

آبی که از چشمه رنگی گراوان جاری شده، آبی گازدار است که از دل زمین می جوشد. درصد زیادی از آن حاوی املاح معدنی گوناگونی میباشد که هنگام جاری شدن روی زمین جا گذاشته می شوند. این املاح معدنی طی میلیون ها سال روی هم جمع شده اند و سازه ای آهکی عظیم و عجیبی را به وجود آورده اند. این سازه دارای دو منفذ می باشد که از طریق آن ها، آب چشمه بر روی زمین جاری شده است. امروزه نیز املاح معدنی چشمه به تدریج بر حجم این سازه اضافه می کنند. در بعضی نقاط آن می توانید سنگ های مخروطی شکلی را ببینید که از عمر آن ها سال های زیادی نگذشته است.

فواید و مزایای چشمه رنگی گراوان برای گردشگران

بخاطر همین املاح معدنی که آب چشمه رنگی گراوان دارد، از خواص درمانی زیادی برخوردار است. بسیاری از گردشگران با هدف درمان بیماری هایی نظیر رماتیسم، آرتروز و… از آن بازدید می کنند. اگر شما هم با هدف درمانی به سوی چشمه می روید می توانید پاهای خود را چند ساعتی در آن قرار داده و از برخورد آب به پوست خود لذت ببرید. اما به خاطر داشته باشید که آب این چشمه به هیچ وجه قابل آشامیدن نیست و می تواند مسمومیت ها و خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد.

چشمه رنگی گراوان دارای آبی بسیار سرد است و همچنین اندازه ای بسیار کوچکی هم دارد، به همین خاطر مسافران نمیتوانند در آن آب تنی و شنا کنند. اگر علاقه مند به شنا و آبتنی هستید می توانند به رودخانه زاب کوچک که در انتهای چشمه و فاصله ای نزدیک به آن قرار گرفته مراجعه کنید. سرچشمه رودخانه زاب در دره های کوه های زاگرس بوده و به دجله سرازیر میشود. آب چشمه رنگی گراوان نیز به همین رودخانه منتهی می شود. همچنین با کمی پیاده روی می توانید به رودخانه دیگری بنام هرمزآباد هم برسید که رودخانه ای بسیار جالب و دیدنی می باشد.

زمان سفر به فواید و مزایای چشمه رنگی گراوان

چشمه رنگی گراوان با جنگلی از درختان بلوط و سبزه زار احاطه شده است، برای اینکه شاهد اوج زیبایی آن و طبیعت اطرافش باشید بهتر است در فصل بهار به طرف آن سفر کنید. در این فصل حجم آب رودخانه های اطراف هم به حداکثر خود رسیده و لذت شنا را برایتان دوچندان خواهند کرد.

دسترسی چشمه رنگی گراوان

مسافران از طریق دو راه می توانند خود را به چشمه رنگی گراوان برسانند. یکی از آن ها جاده زیبای مهاباد می باشد که طی رانندگی در آن شاهد طبیعتی بکر و چشم اندازها و مناظر کوهستانی خارق العاده ای خواهید بود. مسیر دیگری نیز جاده بانه می باشد که اگر آن را انتخاب کنید، می توانید در راه، میوه ها و خوراکی های ارزانی را با قیمتی مناسب خریداری کنید.

تقریبا در طی یک الی یک ساعت و نیم دقیقه رانندگی به روستای کانی گویز خواهید رسید. بقیه مسیر را هم می توانید همچنان با ماشین ادامه داده و یا پیاده طی کنید اما بخاطر اینکه طبیعت اطراف را با تمام وجوتان احساس کنید بهتر است ادامه مسیر را پیاده بروید.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR