میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق ، نام میدانی در خیابان امام خمینی شهر یزد می باشد که شامل دو انبار، مسجد، بازار و تکیه شده و قدمت آن به دوره تیموریان می رسد.

در سال 1330 تکیه امیر چخماق و در سال 1341 مسجد امیر چخماق به ثبت آثار ملی ایران رسیده اند.

میدان امیر چخماق

مجموعه میدان امیر چخماق، در قرن نهم هجری به دستور یکی از سرداران تیموری به نام امیر جلال الدین چخماق که در آن زمان فرمانروای یزد بود ساخته شد. این مجموعه امروزه به عنوان یکی از جاذبه های مهم شهر یزد به شمار می رود.

مسجد امیر چخماق یزد در سال 841 هجری شمسی و در ضلع جنوبی میدان امیر چخماق ساخته شده است. این مسجد بعد از مسجد جامع یزد، دومین مسجد مهم این شهر به شمار می رود.

میدان امیر چخماق

سطح گنبد مسجد امیر چخماق را کاشی های سبز رنگی فرا گرفته و کتیبه ای به خط کوفی در نزدیکی این مسجد به چشم می خورد.

بازار حاجی قنبر بخش دیگری از مجموعه امیر چخماق یزد بوده که خیابان شاه آن را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده است و قسمت شمالی از رونق بیشتری نسبت به قسمت جنوبی برخوردار است.

این بازار که یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده ایران می باشد، با کاشی های معقلی تزیین شده است. در این بازار طلا، پارچه، فرش و شیرینی های یزدی به فروش می رسد.

کارگاه های تولیدی زیادی در این بازار وجود دارد که از بین آن ها می توان به کارگاه مازاری، کارگاه حلوایی و کارگاه رنگرزی اشاره کرد.

در جوار بازار حاجی قنبر، آب انبار امیر چخماق قرار دارد که در زمان صفویه ساخته شده و در سال 1385 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حدود 40 سال پیش از این آب انبارها بهره برداری می شده است. در گذشته سه آب انبار در مجموعه امیر چخماق وجود داشت اما امروزه تنها دو آب انبار باقی مانده است.

در ضلع شرقی میدان امیر چخماق، تکیه امیر چخماق به چشم می خورد. این تکیه بر سر در بازار حاجی قنبر به همراه دو مناره بزرگ در قرن سیزدهم هجری بنا شده است و در زمان عزاداری، مردم در غرفه های آن جمع می شوند.

میدان امیر چخماق

ساختمانی جلوی در ورودی مسجد وجود دارد که به میدان امیر چخماق باز شده و سنگ بزرگی در آن نصب شده است. روی این تخته سنگ نوشته وقف نامه ای به شکل خط نسخ فقر دیده می شود.

نخل بزرگی در میدان آمیر چخماق وجود دارد که به نخل حیدری معروف بوده و در حدود هشت و نیم متر بلندی دارد. پیشینه این نخل به دوران صفویان برمی گردد و با 450 سال قدمت، یکی از کهن ترین نخل های دنیا می باشد.

میدان امیر چخماق

مراسم گرداندن نخل پس از هفتاد سال در سال 1396 در ظهر عاشورا در شهر یزد انجام شدو از آن روز مراسم نخل گردانی روی دستان تقریباً صد و پنجاه نفر همه ساله در نقاط مختلف شهر در روز عاشورا برگزار می شود.

در ضلع شمالی میدان امیر چخماق، آرامگاه همسر امیرچخماق، به نام فاطمه خاتون قرار دارد. فاطمه خاتون در ساخت میدان امیر چخماق یزد نقش به سزایی داشته و امور بسیاری را در جهت آبادانی شهر یزد انجام داده است.

میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق یزد که در زبان محلی به آن میر چخماق می گویند، در زمان انقلاب به عنوان پایگاهی جهت تشییع شهدا، راهپیمایی و تظاهرات مطرح شده و به همین دلیل به آن لقب میدان حماسه های یزد را داده اند.

در تاریخ یکم سال 1393، پیکر هشت شهید گمنام در میدان امیرچخماق یزد خاکسپاری شدند. در صورتی که مقامات استان یزد و سازمان میراث فرهنگی ایران با این کار مخالفت کرده و حفر قبر را موجب آسیب رساندن به این بنا می دانستند.

مجموعه ایران گردان مفتخر است که در تورهای یزد میزبان شما عزیزان باشد.

با ما همراه باشید … .

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR