غار سهولان

غار سهولان

مهاباد یکی از مشهورترین شهرهای واقع شده در شمال غربی کشور و استان آذربایجان غربی می باشد. این شهر در قسمت جنوبی دریاچه ارومیه قرار داشته و از جاذبه های گردشگری بسیاری برخوردار است. اگر چند روزی را در این شهر ماندگار شدید می توانید به دیدن مکان های خاص آن بروید که نظیر آن ها در کمتر جایی در ایران وجود دارند. یکی از این جاذبه های کمیاب غاری آبی می باشد که بنام سهولان شناخته شده و بدون شک انتظاراتی را که از یک غار زیبا و تاریخی دارید را می تواند برآورده کند.

در متن زیر می توانید راجع به غار سهولان اطلاعات بیشتری کسب کنید:

غار سهولان، دومین غار آبی می باشد که در ایران ساخته شده و از شگفت انگیزترین و زیباترین اماکنی است که گردشگران را جذب شهر مهاباد می کند. این منطقه به صورت بومی به نام غار کونه کوتر شناخته شده و به معنای لانه کبوتر است. کلمه سهولان نیز به معنای عصر یخبندان می باشد، اما با این وجود هنوز زمان دقیقی که غار ساخته شده در هاله ای از ابهام قرار دارد.

بر اساس ادعای بعضی از راهنمایانی که در این غار به گردشگران کمک می کنند، این جاذبه را در حدود 120 سال پیش، یک فرانسوی با کمک  افراد محلی کشف کرده است. اما هیچ مدرکی بر صحت این ادعا وجود ندارد.

غار سهولان، شامل چندین حوضچه بزرگ است که توسط کانال های آب به یکدیگر وصل شده اند. در حال حاضر 300 متر آن را آبراه و 250 مترش نیز مسیر بی آب میباشد. همچنین دارای دو ورودی است که به یک دیگر متصل شده اند، لذا  امکان وارد شدن از یکی از آنها و بیرون رفتن از ورودی دیگر امکان پذیر می باشد. اگر برای دیدن غار رفتید بدون شک مبهوت ویژگی های زیبا و منحصربفردش خواهید شد، اما یادتان باشد که هوای داخل آن سرد و خنک است، حتی اگر در روزهای گرم تابستانی به داخلش قدم بگذارید سرمای خفیفی را احساس خواهید کرد.

وقتی وارد آن شدید برای رسیدن به قسمتی که شامل حوضچه ای از آب است، باید ۵۰ قدم را پشت سر بگذارید. احتمالا بخاطر ارتفاع کمی که سقف این غار دارد شاید قدم زدن برایتان مشکل باشد. بلندترین قسمت آن در حدود 50 متر بوده و در بعضی جاها هم فاصله کف آن با سقف سی متر می باشد. خوشبختانه تعدادی قایق با راهنمای محلی وجود دارند که همه جاهای دیدنی غار را میتوانند به شما نشان دهند.

آب حوضه بسیار شفاف و تمیز بوده و عمق آن به 62 متر می رسد. تعداد زیادی کبوتر و خفاش هم در داخل غار هستند که در اطرافتان پرواز خواهند کرد. فقط توجه داشته باشید که اگر مشکلی در زانو یا پای خود دارید، باید مراقب باشید زیرا پله های زیادی در غار وجود دارد که باید از آن ها بالا و پایین بروید.

چکونگی دسترسی به غار سهولان

این غار زیبا در حدود پنج کیلومتری جاده مهاباد قرار گرفته است. برای رسیدن از این شهر تا غار باید حدود 45 دقیقه رانندگی کنید. جاده بسیار شلوغ و پر پیچ و خم میباشد و رانندگی در آن کمی مشکل است. بعد از رسیدن، می توانید علاوه بر پارکینگ تعداد زیادی هم مغازه ببینید که انواع خوراکی و لباس ها را برای گردشگران به فروش گذاشته اند.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR