روستای وامنان

روستای وامنان

در شمال شرقی استان گلستان روستای زیبایی قرار گرفته که بخاطر آب و هوای معتدل و پاکیزه خود و هچنین فضای جنگلی انبوه و سرسبزی که دارد، به یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار این استان تبدیل شده و از مسافران زیادی میزبانی می کند.

وامنان نه تنها از وسعت زیادی برخوردار نیست، بلکه اگر آن را با با سایر روستا هم مقایسه کنید، احتمالا از نظرتان بسیار کوچک خواهد آمد. همچنین تعداد جمعیتی هم که در آن زندگی می کنند، در مقایسه با سایر دهکده ها بسیار کم می باشد. در واقع در طی چندین سال، وضعیت اقتصادی باعث شده که جوانان زیادی، برای کار و زندگی، از آن مهاجرت کرده و به طرف شهرهای بزرگ تر راهی شوند. با این حال به شما اطمینان می دهم که اگر به آن قدم بگذارید، از زندگی روستایی مردم و چشم اندازها و طبیعت آن لذت بی نهایتی خواهید برد.

در این روستا چه می گذرد و گردشگران با چه فعالیت هایی سرگرم خواهند شد؟

موقعیت جغرافیایی روستای وامنان به گونه ای است که این دهکده را از لحاظ اقلیم و فعالیت های کشاورزی در وضعیت ایده آلی قرار داده است. اغلب ساکنین آن کشاورزانی هستند که از طلوع آفتاب تا غروب آن در زمین های خود سرگرم کار بوده و سخت تلاش می کنند تا بهترین محصولات ارگانیک را تولید نمایند. از جمله این محصولات می توان به سیب زمینی، جو و گندم و بسیاری از خوراکی های دیگر اشاره کرد. اما مهمترین آن ها زعفران می باشد که به نگین وامنان نیز شهرت یافته است. تنها چند سالی از زمانی می گذرد که اهالی روستا تصمیم گرفتند که در کنار سایر فعالیت های خود، کشت زعفران را هم آغاز کنند. اما در طی این مدت، در کار خود چنان جدیتی به خرج داده اند که هم اکنون بخش بزرگی از زعفران استان گلستان از طریق همین روستا تامین می شود.

 در صورت رضایت اهالی، گردشگران می توانند در باغ های آن ها استراحت کرده و از بوی گل های یاسمنی رنگ زعفران لذت ببرند. حتی بعضی از گردشگرانی که به کشاورزی علاقه دارند به آن ها در کاشت و کشت محصولات کمک خواهند کرد.

تعداد سوغاتی هایی هم که می توان از روستای وامنان تهیه کرد و به شهر خود برد بسیار زیاد است. میوه ها در این دهکده از هرجای دیگری ارزان تر هستند و بدون هیچ دخالتی و به صورت طبیعی در باغ ها رشد می کنند. اگر به این روستا رفتید حتما سیب، زردآلو، آلبالو، هلو و به ویژه گردوهای خوش طعم آن را امتحان کنید.

 علاوه بر آن، در طی چند روزی که مهمان روستای وامنان هستند، از شما با بهترین غذاهای محلی هم پذیرایی خواهد شد. اما بخاطر داشته باشید که حتما در روزهای گرم تابستانی به این دهکده سر بزنید، زمستان های آن بسیار سرد میباشد و احتمال بسته بودن جاده ها بخاطر برف و کولاک بسیار زیاد است.

دسترسی به روستای وامنان

همانطور که ذکر شد روستای وامنان در شمال شرقی استان گلستان قرار گرفته است. این روستا در شهرستان آزاد شهر که یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شهرستان های استان گلستان است واقع شده و از یکی از بخش های چشمه ساران قلمداد می شود.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR