بندر گواتر چابهار

بندر یا خلیج گواتر

بندر یا خلیج گواتر یک بندر قدیمی و کوچک می باشد که در قسمت انتهایی جنوب شرق ایران و در منتهاترین نقطه مرزی چابهار واقع شده است. بندر گواتر که به خلیج گواتر نیز معروف است در کرانه ساحل مکران دریای عمان واقع شده است. حدود 60.4% از این بندر متعلق به کشور پاکستان و حدود 30.6% از این بندر متعلق به کشور ایران است.

بندر گواتر چابهار

رود باهوکلات از طرف ایران و رود نهردشت از سمت پاکستان، به خلیج گواتر می ریزند.

خلیج گواتر دارای 33 هکتار جنگل هررا می باشد که در فاصله 150 کیلومتری از شهر چابهار واقع شده و یکی از مناطق حفاظت شده محیط زیست محسوب می شود.
خلیج گواتر آب و هوای خوش و دلپذیری داشته و در تمام فصول سال از هوای معتدلی برخوردار است. میزان بارش سالیانه در این بندر 114 میلی لیتر بوده میانگین دمای آن 26.5 درجه سانتی گراد می باشد.

بندر گواتر چابهار

جالب است درباره بندر یا خلیج گواتر بدانید:

 • این بندر به عنوان نزدیک ترین نقطه کشور ایران به دریای عمان تلقی شده و همین امر باعث می شود که این بندر به یکی از مراکز مهم تجارت و بازرگانی تبدیل شود.
 • مردم محلی خلیج گواتر از طریق حصیر بافی و ماهیگیری زندگی خود را گذران می کنند.
 • خلیج گواتر اصلی ترین مرکز پرورش و صادرات میگو به حساب می آید.
 • در ساحل خلیج گواتر تعداد بسیار زیادی خرچنگ وجود دارد. این خرچنگ ها سوراخ های زیادی در سطح ساحل به جود آورده و خاک آن را به صورت گلوله های کوچک درآورده اند.

بندر گواتر چابهار

 • مردم خلیچ گواتر بلوچی بوده و رابطه خویشاوندی بسیار نزدیکی با مردم کشور پاکستان دارند. به طوری که اغلب مردم این بندر به زبان بلوچی پاکستانی صحبت می کنند.
 • جالب است بدانید خلیچ گواتر به قطب جنوب راه مستقیم آبی داشته و سر راه آن هیچ گونه خشکی وجود ندارد.
 • یکی از جذاب ترین دیدنی های این بندر پرندگان مهاجری می باشد که به صورت دسته های صدتایی به بندر گواتر کوچ می کنند. اگر در اوایل فصل پاییز به بندر گواتر سفر کنید می توانید شاهد این منظره زیبا باشید.

بندر گواتر

 • در این بندر موج ها حتی تا ارتفاع 15 متر هم بالا می آید که زمینه بسیار خوب و مساعدی را برای موج سواری فراهم آورده است.
 • همچنین شنا کردن در این بندر ممنوع می باشد ولی می توانید از سایر تفریحات آبی در این منطقه لذت ببرید.

مجموعه ایران گردان با سال ها تجربه در اجرای تورهای داخلی، مفتخر است تا میزبان شما عزیزان در تورهای چابهار باشد.

با ما همراه باشید.

بندر گواتر

 

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

  GDPR