ارگ بم کرمان

ارگ بم

ارگ بم لقب بزرگترین بنای خشتی جهان را به خود اختصاص داده و مهم ترین و با ارزش ترین شاهکار تاریخی ایران محسوب می شود.

این ارگ در استان کرمان و در نزدیکی شهر بم واقع شده است. همچنین این ارگ در اثر زلزله ای که در پنجم دی ماه سال 1382 در شهر بم آمد، دچار آسیب های فراوانی شد. اما نهایتاً با کمک های یونسکو و برخی کشورها پروژه نجات بخشی از آن انجام شد. این ارگ امروزه پذیرای تعداد زیادی گردشگر ایرانی و خارجی می باشد.

 

ارگ بم

ارگ بم در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و قدمت آن به 5 سده پیش از میلاد بر می گردد. این ارگ تا سال 1850 میلادی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

این ارگ مساحتی باغ بر صد و هشتاد هزار متر مربع داشته که با دیوارهایی به ارتفاع حدوداً هفت متر احاطه شده است. در هنگام خطر، دروازه ورودی ارگ بسته می شده است و افراد داخل ارگ می توانستند به مدت طولانی در این ارگ زندگی کنند.

ارگ بم

تهویه این ارگ تاریخی به وسیله بادگیرها صورت می گرفت. در بعضی نقاط نیز حوضچه آبی در محل ورود هوا تعبیه شده بود تا درون بنا را خنک کرده و گرد و خاک هوا را بگیرد.

ارگ بم از خشت خام ساخته شده و دارای دو بخش مجزا می باشد. یکی بخش حکومتی که از عمارت چهار فصل، دژ نظامی، چاه آب چهل متری، اصطبلی با گنجایش 200 رأس اسب و سرباز خانه ساخته شده بود و دیگر بخش رعیت نشین که در اطراف بخش حکومتی قرار داشته و شامل 400 خانه، مدرسه، مکان ورزشی و بازار می شده است.

ارگ بم

جالب است بدانید خانه هایی که در بخش رعیت نشین ارگ بم قرار داشتند، به سه دسته تقسیم می شده است. خانه هایی با دو یا سه اتاق برای قشر ضعیف، خانه هایی با سه یا چهار اتاق برای قشر متوسط و خانه هایی بزرگتر که حتی ایوان نیز داشتند و برای قشر مرفه ساخته شده بود.

بنا به گفته های اعتماد السلطنه، آب ارگ از سه چاه تأمین می شده است. چاه اولی در سر کوه، چاه دومی پایین از میدان توپخانه و چاه سوم پایین تر از اصطبل قرار داشته است.

ارگ بم

با ما همراه باشید در تورهای کرمان مجموعه ایران گردان.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR