آتشکده یزد

آتشکده یزد

آتشکده یزد یکی از مهم ترین سازه های زرتشتیان در ایران است که بیش از 1500 سال قدمت دارد. آتشکده یزد معروف به ورهرام یا آتشکده بهرام بوده و در حدود هفت هزار متر مربع مساحت دارد.

آتشکده در واقع گونه ای از نیایشگاه های زرتشتیان است که آتش در آن نگه داری شده و آتش در آن از جایگاه مهم و ویژه ای برخوردار است.

آتشکده یزد

معماری آتشکده یزد برگرفته از آتشکده های پارسیان است. در بالای سردر آتشکده، نگاره فروهری زیبا قرار گرفته است. به اعتقاد زرتشتیان، فروهر یکی از نیروهای عالم روحانی است که پیش از خلق موجودات وجود داشته و پس از نابودی و مرگ موجودات به عالم بالا می پیوندد.

بسیاری از عبادت های دینی مانند خواندن اوستا، گردهمایی ها، اعیاد و سخنرانی ها در آتشکده و در مقابل آتش انجام می شود. زرتشتیان آتش پرست نیستند نور آتش را مقدس و مظهر خوبی و پاکی می دانند.

آتشکده یزد

ورود به آتشکده یزد، آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد. مردان باید با کلاه سفید و زنان با روسری سفید، لباس روشن و بدون کفش به این آتشکده وارد شوند.

آتشی در مجمر برنزی، درون اتاق و به دور از نور آفتاب نگهداری می شود. این مجمر آتشین در سطحی بالاتر از سطح زمین قرار داشته و مقام هیربد وظیفه روشن نگه داشتن آتش را بر عهده دارد. مقام هیربد با پوششی جلوی دهان خود را گرفته و لباس سفید به تن دارد.

آتشکده یزد

مقام هیربد چند مرتبه در روز، قطعه چوبی مثل چوب زرد آلو یا بادام را به درون آتش انداخته و آتش را روشن نگه می دارد. مردم فقط می توانند از پشت شیشه نظاره گر آتش باشند به این علت که آیین زرتشت اعتقاد دارد که نفس آدمی نباید با آتش پاک و مقدس برخورد کند.

آتشکده یزد در سال 1378 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

آتشکده یزد

ایران گردان مجری مستقیم تورهای یزد، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها

    GDPR